Dzień Św. Walentego

17-02-2020 12:40

Dzień 14 Lutego jest świętem zakochanych i okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. W Polsce popularność uzyskał dopiero w latach 90 XX wieku. Św. Walenty – współcześnie patron zakochanych z wykształcenia był lekarzem z powołania zaś duchownym. Znając go jako patrona miłości zapominamy, iż w wyniku splotu zwyczajów ludowych, folkloru i legend Walenty był również uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami. W ikonografii przedstawiany jest często w stroju kapłana lub biskupa, trzymając w dłoniach miecz i kielich gdy uzdrawia chłopca z padaczki. Przed relikwiami św. Walentego w Polsce podobnie jak w Niemczech modlono się o zdrowie.

W Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie dzień ten również był szczególny. Mieszkańcy obdarowani zostali słodkościami, co wywołało uśmiech i radość. Dobre humory towarzyszyły przez cały dzień, co znacznie poprawiło samopoczucie pensjonariuszy.

Beata Lińska