Mazowieckie Muzeum w Płocku

06-07-2018 08:59

W środę 4 czerwca grupa Mieszkańców z naszego Domu uczestniczyła w wycieczce do Płocka. Po raz pierwszy mogliśmy zwiedzić Muzeum Mazowieckie w Płocku. Muzeum mieści się w samym centrum miasta, przy ulicy Tumskiej. Architektura wnętrza Muzeum przypomina tradycyjną kamienicę. I właśnie dzięki temu łatwiej było wyobrazić sobie, co kryje się za drzwiami ekspozycji. Pani przewodnik zabrała naszych podopiecznych na zwiedzanie pokoi mieszkalnych z czasów secesji, czyli okresu w sztuce sprzed ponad stu lat. Widok niesamowitego wystroju wnętrz, ozdoby na ścianach, wzorzyste tapety i grawerowane okucia mebli wprowadziły w zachwyt wszystkich zwiedzających. Po obejrzeniu dwóch ekspozycji mieszkalnych(rodziny bardziej i mniej zamożnej), grupa wyruszyła by zobaczyć pięknie zdobione wazony, karafki i zastawę kuchenną. Wszystkie naczynia miały na sobie kwieciste ornamenty, których wykonanie kosztowało wiele wysiłku i świadczyło o niezwykłej precyzji artysty. Ostatnim miejscem była galeria z biżuterią, w którą przystrajali się ówcześni szlachcice.

Bardzo dziękujemy za umożliwienie zwiedzania Panu Dyrektorowi Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Jesteśmy bardzo wdzięczni i liczymy na kolejne spotkania z Secesją.

Grabarek Magdalena