Nie ma to jak na wsi, czyli „Bramkowskie Spotkania Integracyjne”

02-07-2018 09:32

Nie ma to jak na wsi, czyli „Bramkowskie Spotkania Integracyjne”

We wtorek, 26 czerwca Mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w X jubileuszowej edycji „Bramkowskich Spotkań Integracyjnych – Wianki 2018”.

Tegoroczna impreza była wyjątkowa. Do DPS w Bramkach zjechało aż 35 zaprzyjaźnionych placówek opiekuńczych z całej Polski. Obecni byli nie tylko przedstawiciele z okolicznych sąsiednich Domów, ale także m.in. z Rzeszowa, Radomia, Łomży, Ełku, Brańszczyka, Lesznowoli, Białegostoku i wielu innych miast naszego kraju.

Spotkanie rozpoczęło się w aurze deszczowej, ale po wystąpieniu Dyrektora DPS
w Bramkach, P. Seweryna Chruścińskiego deszcz na dobre opuścił okolicę. Rozpoczęła się więc zabawa na całego. W tegorocznej edycji spotkanie przebiegało w duchu powrotu do tradycji wiejskich. Wystrój sceny oraz cały teren, na którym gromadzili się goście nawiązywał do tematyki zaplanowanej przez organizatorów. Nie tylko sceneria pomagała powrócić do tradycyjnej wsi sprzed pięćdziesięciu, stu, czy dwustu lat. Zajęcia zaproponowane uczestnikom spotkań wzmacniały walory życia na wsi. W ramach warsztatów można było między innymi samemu wyprodukować mydło, ulepić gliniane garnki, nauczyć się tradycyjnych wyszywanek, oraz popracować na krośnie. Każdy zgłodniały gość mógł pożywić się pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem, a następnie posilić się pysznym tradycyjnym polskim obiadem.

Po zakończonej części oficjalnej, podczas której każdy zaproszony Dom otrzymał pamiątkowe dyplomy i kosze upominków, nastąpił występ mieszkańców bramkowskiego DPS. Przedstawienie ukazywało życie w typowej wiejskiej rodzinie, przepełnione troską
o domowników, nad którymi czujną pieczę sprawowali wójt i pleban.

Przedstawienie wprowadziło wszystkich w niezwykły nastrój. Na zakończenie występu utworzył się barwny, śliczny korowód, w którym wszyscy zebrani goście pomaszerowali,
by puścić przygotowane przez siebie wianki na stawie znajdującym się na terenie DPS
w Bramkach. Po uroczystym okrążeniu łodzią całego stawu, wianki zostały rzucone na głębinę, by dryfować po tafli wody i w ten sposób godnie reprezentować zaproszone placówki.

Na zakończenie spotkania rozpoczęła się potańcówka, która pozwoliła zintegrować ze sobą osoby bawiące się na spotkaniu.

Dziękujemy za zaproszenie na „Bramkowskie Spotkania Integracyjne” i liczymy, że pamięć
o naszych Mieszkańcach będzie zawsze w sercach organizatorów tej niezwykłej imprezy.

Grabarek Magdalena