ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE

23-05-2018 09:48

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE

16 Maja bieżącego roku grupa mieszkańców DPS Młodzieszyn uczestniczyła w wycieczce do stolicy. Głównym punktem naszego wyjazdu był Zamek Królewski

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w., kiedy to powstała Wieża Wielka.
Rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.
Zniszczony w połowie XVII w. podczas wojen ze Szwecją, powoli odzyskiwał świetność za panowania Wettinów.
W czasie zaborów (XIX w.) znaczna część zbiorów ostatniego króla znalazła się w Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości część dzieł sztuki powróciła na dawne miejsce.

Ciężko obeszła się z Zamkiem II Wojna Światowa, we wrześniu 1939 roku został zbombardowany, a po upadku Powstania Warszawskiego wysadzony przez wojska niemieckie.

Dzięki ofiarności społeczeństwa odbudowano go na początku lat 80-tych.
Mieszkańcy z uwagą słuchali i z zaciekawieniem zwiedzali ten piękny obiekt naszej historii i tożsamości narodowej.

Beata Lińska