Zdobywanie Łodzi

27-04-2018 10:53

Zdobywanie Łodzi

W środę, 25 kwietnia Mieszkańcy DPS wraz z terapeutami zajęciowymi udali się w nieodkryte dotąd zakątki Łodzi. Plan wyjazdu był bardzo obszerny, dlatego od rana towarzyszyło wszystkim nieopisane napięcie i radość. Pierwszym miejscem, które podbiło serca uczestników wyjazdu była Palmiarnia. W pięknej, ogromnej szklani można było podziwiać nie tylko wyselekcjonowane odmiany rzadko spotykanych palm, storczyków i kaktusów. Wielką uwagę przykuły także pokaźnych rozmiarów bananowiec, bambusy, drzewo ananasowe oraz towarzyszące temu miejscu niezwykłe okazy ryb i żółwi wodnych. Wszystko to mieści się w pięknej otulinie Miejskiego Parku przy ul. Piłsudskiego, w którym to wśród śpiewu ptaków można było odpocząć po podróży i posilić się wcześniej przygotowanym śniadaniem.

Kolejnym punktem zaplanowanym w programie była Papugarnia, mieszcząca się przy ulicy Sterlinga. To był chyba najwspanialszy czas spędzony podczas tego wyjazdu. W jednej hali lotów można było poczuć się niczym piracki kapitan, którego nieodłącznym atrybutem stała się towarzysząca mu papuga. Niezwykłe uczucie i wręcz nie do opisania radość udzielała się każdemu, na którego ramieniu lub głowie zasiadło kolorowe ptaszysko. W tym miejscu należało mocno uważać, by niechcący nie wyjść z papugą, która w ferworze zabawy potajemnie schowała się za kaptur bluzy lub kurtki. Wrażenie z tego miejsca na długo pozostaną w pamięci, która życzliwie pozwala przechowywać tak niezwykłe doznania.

Po tak emocjonującym czasie nadeszła chwila na podróż do ogrodu botanicznego. Ogród rozlegający się na przestrzeni kilkudziesięciu hektarów sam przyciągał swoim urokiem. Pomogła w tym słoneczna pogoda, dzięki której podziwianie 50 tysięcy kwitnących tulipanów okazało się niezwykłą ucztą dla oczu, ale także fantastyczną okazją do zabawy wśród łanów kwitnących kolorami kwiatów. Przeróżne gatunki i odmiany pospolitych przecież kwiatów, dały uczestnikom wyjazdu możliwość odkrywania zupełnie innych walorów tulipanów. Zapach unoszący się w powietrzu napawał niezwykłym spokojem, ale także zaskoczeniem. Tak ogromna liczba kwiatów pobudziła do wytężonego działania zmysły wzroku i powonienia. Pobyt w ogrodzie botanicznym był również okazją do zorganizowania dla naszych Mieszkańców pikniku. Z koszem pełnym pysznego jedzenia spędzili oni piękne chwile, dzięki którym grupa jeszcze bardzie się zintegrowała.

Zwieńczeniem wyjazdu był krótki pobyt w łódzkiej Manufakturze. Tutaj po dniu pełnym wrażeń uczestnicy wycieczki mogli odpocząć przy konsumpcji deserów lodowych oraz krótkim spacerze po galerii handlowej. Dla niektórych była to pierwsza w życiu wizyta w tak dużym centrum handlowym oraz w restauracji. Wzruszający był fakt, gdy dwóch Panów wyraziło wielkie pragnienie pracy w zawodzie kelnera, o czym sami zaczęli rozmawiać z pracownikami restauracji.

Powrót do DPS był czasem podsumowania wycieczki. Były chwile wspomnień związanych z Łodzią, były także momenty zachwytu nad bogactwem kulturalnym i architektonicznym miasta.

Dzisiejszy wyjazd z pewnością wpisze się w pamięć Mieszkańców dużymi literami i mamy nadzieję otworzy podwoje miasta Łodzi na kolejne wyjazdy związane z eksplorowaniem tego pięknego miejsca.

Magdalena Grabarek

Beata Lińska