16-11-2017 12:32
ERGOTERAPIA Z CHOPINEM W TLE
We wtorek, 14 listopada, Mieszkańcy naszego domu wraz z terapeutami uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Zajęcia miały na celu integrację sensoryczną naszych podopiecznych.
Termin integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną. Jest to adekwatne i efektywne reagowanie na wymogi otoczenia. Może to być odpowiedź ruchowa jak i myślowa. Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. Dlatego właśnie na świecie terapeuci zajęciowi zajmują się integracja sensoryczną, stosując ją od narodzin do starości.
Podczas spaceru po parku nasi podopieczni podziwiali piękno przyrody po przez wzrok i dotyk - kwiatów, krzewów, a także słuch nie tylko śpiewu ptaków ale i utworów Fryderyka Chopina. Ważnym doświadczeniem dla p. Ewy Rybickiej, byłej organistki, była zbliżenia się do fortepianu, na którym obecnie grane są chopinowskie koncerty.
Grabarek Magdalena