Z wizytą na grobach

02-11-2017 09:20

Z wizytą na grobach

We wtorek, 31 października 2017 r. kilkoro Mieszkańców naszego Domu
w towarzystwie terapeutów zajęciowych udało się z doroczną wizytą na groby Mieszkańców, którzy w ostatnich latach opuścili grono żyjących, zasilając anielskie zastępy. Podczas wyjazdu można było uczyć się dbałości o groby zmarłych oraz szacunku do tajemnicy, jaką jest śmierć człowieka. Poza zapalonymi zniczami i wspólnie układanymi wiązankami, każdy pomnik został uprzątnięty, a spoczywające w nich osoby wspomniane we wspólnej modlitwie.

Poza odwiedzeniem grobów naszych bliskich, Mieszkańcy zapragnęli również odwiedzić groby żołnierzy na cmentarzu w Trojanowie oraz upamiętnić poległych w obronie naszej Ojczyzny w Janowie oraz Witkowicach.

Cmentarz wojenny w Janowie to miejsce upamiętniające śmierć 1552 żołnierzy
i oficerów W.P. Armii „Poznań” i „Pomorze”, poległych nad Bzurą we wrześniu 1939 r. Cmentarz urządził w 1940 r. mieszkaniec Janowa, Lucjan Kacprzak. Zwłoki spoczywających tam poległych żołnierzy ekshumowano w roku 1952
i przeniesiono na cmentarz wojenny w Trojanowie i na warszawskie Powązki.

Obecnie w Janowie znajduje się pomnik upamiętniający poległych z września 1949 r., wzniesiony w 50. rocznicę Bitwy nad Bzurą.

Pomnik w Witkowicach, to kilka głazów – pomników, ustawionych na zachodnim brzegu rzeki upamiętniających wrześniową bitwę. Pozioma tablica upamiętnia 21 żołnierzy poległych podczas przeprawy w dniach 16-19 września. Na dużym głazie hołd bohaterom składają harcerze. Kolejny, najnowszy głaz jest poświęcony podpułkownikowi Łukaszowi Cieplińskiemu ps. „Pług”, który we wrześniu 1939 r. jako jeszcze podporucznik zniszczył w tym miejscu osiem niemieckich czołgów. W latach 1940-47 pełnił ważne funkcje w ZWZ, AK
i WiN. Aresztowany przez UB stracony został 1951 r. Na dawniejszych zdjęciach miedzy głazami widać jeszcze krzyż stojący między tymi pomnikami, teraz go nie ma. Natomiast ciekawym dopełnieniem tego miejsca jest instalacja symbolizująca staczające się do rzeki koła wozów.

Tegoroczny wyjazd z okazji nadchodzącego dnia Wszystkich Świętych bardzo ubogacił wszystkich w nim uczestniczących.

Terapeuci zajęciowi