28-08-2017 15:25
Śladami Reymonta
W ostatni czwartek 24.08 br grupa pensjonariuszy DPS w Młodzieszynie w towarzystwie terapeutów Wiolety Ziernik i Beaty Lińskiej odwiedziła rodzinną wieś i miejsce urodzin polskiego noblisty Władysława St. Reymonta. Muzeum Regionalne im. Władysława ST. Reymonta z siedzibą w Lipcach Reymontowskich, działa od 1989 roku w pomieszczeniach pochodzącej z przełomu lat 80. i 90. XIX wieku manufaktury włókienniczej rodziny Winklów (zakład był czynny aż do 1974 roku).
Na muzealną ekspozycję składają się zbiory etnograficzne, biograficzne oraz historii techniki. Całość jest prezentowana na następujących wystawach:
„Tradycje lipieckie” oraz „Dawne narzędzia rolnicze” – dawne stroje, tkaniny, hafty, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia rolnicze,
„Chłopi” Reymonta w glinianej rzeźbie Ewy Soski,
„Z dziejów manufaktury Winklów w Lipcach 1889–1974” – maszyny i urządzenia produkcyjne do pełnego cyklu technologicznego wytwarzania m.in. pasiaków łowickich
„Listy z podróży” – poświęcona życiu i twórczości Władysława Stanisława Reymonta,
ekspozycja współczesnej sztuki ludowej.
Częścią Muzeum jest swoisty skansen- zagroda ludowa. Odtworzono w nim wnętrza chałup chłopskich z ich wyposażeniem. Zgromadzono tu m. in. tkaniny, hafty, stroje, ale także narzędzia rolnicze. Składa się ona z dwóch chałup mieszkalnych przeniesionych z pobliskich wiosek – Woli Drzewieckiej i Mszadli, obory z Woli Drzewieckiej oraz spichlerza i stodoły z gm. Godzianów. Tuż obok umieszczono figurkę Matki Boskiej Lipieckiej.
Nasi mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z pamiątkami po sławnym pisarzu, obejrzeli łowicką sztukę ludową i być może będą czerpać z niej inspirację do swoich prac na zajęciach terapeutycznych.
Naszym przewodnikiem był dyr. muzeum Jerzy Murgrabia, który wprowadził nas w klimat lipieckich „Chłopów” i ze swadą opowiadał i oprowadzał po Lipcach. Jest on również założycielem Muzeum Czynu Zbrojnego, drugiej miejscowej placówki muzealnej.
Eksponuje ona zabytki związane głównie z walką mieszkańców powiatu skierniewickiego w okresie II wojny światowej oraz z powojenną historią Wojska Polskiego. Jednocześnie gromadzone są i opracowywane zabytki dotyczące powstań narodowych, walki o niepodległość i granice w latach 1914 - 1921 oraz historii 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty.
Po dniu pełnym wrażeń mieszkańcy powrócili do domu.
Beata Lińska
ZOBACZ GALERIE