Wizyta w Muzeum w Łowiczu

21-07-2017 15:31

Wizyta w Muzeum w Łowiczu

20 lipca 2017 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie wraz z instruktorami terapii pojechali na wycieczkę turystyczno- krajoznawczą do ziemi łowickiej. Głównym punktem programu była wizyta w Muzeum w Łowiczu. Bogate w eksponaty i wystawy muzeum przyciągnęło naszą uwagę w bardzo interesujące, jak dla nas poznawcze wystawy ukazujące nie tylko folklor ziemi łowickiej, ale również historię tej ziemi na przełomie wieków. Muzeum Łowickie to dawne seminarium duchowne, znajdująca się na parterze Kaplica św. Karola Boromeusza z okresu Baroku zrobiła na nas wrażenie, jak i eksponaty tam znajdujące. Na wyższych piętrach Muzeum znajdowały się wystawy stałe: Sztuka Baroku w Polsce, Historia miasta i regionu, Etnografia Księstwa Łowickiego, Izba Pamięci Żydów Łowickich, a także dwie wystawy czasowe : Wystawa „Historia przedwojennego łowickiego sportu” oraz wystawa malarstwa „ Granice wyobraźni” Grupy artystycznej Kierunek.

Zwiedziliśmy także Bazylikę Katedralną w Łowiczu, gdzie zatrzymaliśmy się na krótkiej modlitwie, w osobistych intencjach. Tego dnia w Łowiczu odbywały się uroczystości Powiatowego Święta Policji. Byliśmy świadkami parady, która przemaszerowała z koncelebrowanej przez Ks. Biskupa Mszy Św. w Bazylice Katedralnej i udała się w kierunku Muzeum. Po drodze przy dwóch pomnikach składano wieńce. Tradycyjnie w strugach ciepłego deszczu, wzdłuż alei sław poszliśmy na lody.

Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Nie raz mieszkańcy mają okazję do obcowania z kulturą i sztuką regionu.

Marcin Hugo-Bader.